Статьи на различные темы.

Статьи по безопасности

Організація системи відеоспостереження торгівельного підприємства

Безсумнівно, системи відеоспостереження давно вже стали невід'ємною частиною оснащення кожного торгового підприємства. Однак для вибору правильного її складу і логіки роботи керівник служби безпеки повинен відповісти на найголовніше питання: система відеоспостереження - це обов'язковий елемент і складова частина технічних засобів забезпечення безпеки, який апріорі має бути присутнім на торговому об'єкті (просто тому, що так «положено», «у всіх є» і т.д.), або це все-таки система, за допомогою якої керівник СБ дійсно планує скоротити втрати торгового підприємства?

Відеонагляд

При проектуванні системи відеоспостереження враховуються багато факторів: формат торгового підприємства (гіпермаркет, супермаркет, дискаунтер, магазин «біля дому», бутік, ларьок і т.д.), передбачуване наявність або відсутність постійного поста операторів системи відеоспостереження (далі - СВН), передбачувана вартість проекту, наявність або відсутність на об'єкті системи контролю управління доступом (далі - СКУД) і системи контролю касових операцій (далі СККО) та інші обставини. Дана стаття покликана розглянути саме практичні аспекти використання СВН в торговому підприємстві, і читач не побачить тут технічних термінів і характеристик складових елементів системи. Зупинимося на двох основних питаннях:

   - місця установки камер і зони передбачуваного контролю;
   - передбачуваний пріоритетний режим використання відповідної камери, спостереження в режимі реального часу або перегляд записів архіву СВН для розбору і контролю ситуації «постфактум».

В якості прикладу будемо орієнтуватися на гіпермаркет середнього формату від 5 до 8 тис. Кв. метрів (від 18 до 40 касових вузлів), на якому відсутні СКУД і СККО, але є постійний пост операторів системи відеоспостереження. Для зручності викладу питань умовно розділимо гіпермаркет на кілька великих зон, що підлягають контролю за допомогою СВН:
  •     прилегла територія (вуличні камери);
  •     вхідна і прикасова зона;
  •     безпосередньо торговий зал гіпермаркету;
  •     адміністративно-побутові, підсобні приміщення і виробничі цехи (за наявності підрозділу власного виробництва);
  •     вантажна зона (зона навантаження / вивантаження і складування товару, дебаркадер).

ПРИЛЕГЛА ТЕРИТОРІЯ

Відеоконтроль даній території є складовою частиною СВН гіпермаркету в тому випадку, коли гіпермаркет розташований в окремій будівлі, а не на території торгового комплексу. Винятком можуть бути випадки, коли торговельне підприємство є «якірним» орендарем площ торгового комплексу або саме є орендодавцем торгових площ. Важливим моментом, який необхідно враховувати при розміщенні камер зовнішнього відеоспостереження, є місце їх установки. Монтаж камер безпосередньо на будівлі може істотно знизити вартість проекту, оскільки винос камер на елементи інженерно-будівельних та інших об'єктів, розташованих на певному віддаленні від будівлі, пов'язаний з додатковими витратами. На жаль, цього не завжди можна уникнути. Технічні характеристики камер зовнішнього спостереження повинні дозволяти використовувати дані камери в будь-який час року, відповідно повинні бути захищені від активних перепадів температур, опадів, інших погодних умов та інших факторів, що можуть вплинути на їх нормальне функціонування.

Камера


Зовнішні відеокамери покликані контролювати такі зони:

1. Зона центрального входу в гіпермаркет.

Якраз цю камеру доводиться, як правило, встановлювати на деякому віддаленні від будівлі (на елементах рекламних банерів, стовпах освітлення, стінах поруч розташованих будинків і т.д.). Вона повинна охоплювати безпосередньо центральний вхід в гіпермаркет, прилеглі під'їзні шляхи, частина паркування автотранспорту в безпосередній близькості від центрального входу, об'єкти, розташовані в районі центрального входу: банкомати, будови для зберігання купівельних візків і т.д.

Найчастіше використовуються архівні записи даної камери. Проте в деяких випадках для оперативного реагування рекомендується використовувати дану камеру в режимі реального часу. Зокрема, у випадку, якщо зовнішня інкасація магазину здійснюється через центральний вхід, краще, щоб оператор контролював ситуацію близько інкасаторської машини з моменту її прибуття до від'їзду з території парковки.

2. Паркування автотранспорту

Місце установки камер для контролю даної зони визначається в кожному конкретному випадку індивідуально з урахуванням особливостей прилеглої місцевості. Рекомендоване розміщення - на кутах будинку, зорієнтувавши таким чином, щоб зони контролю частково перекривали один одного. Висота, на якій монтуються камери, визначається з урахуванням можливості їх подальшого технічного обслуговування. Крім того, необхідно попередити можливість їх розкрадання. Відповідно рекомендована оптимальна висота - 3,54 метра. Кут спрямованості вибирається з урахуванням того, щоб уникнути засвічення від природних джерел світла, а також від можливих відблисків поблизу розташованих світловідбивних елементів. Як правило, в режимі реального часу камери, контролюючі паркування, не використовуються. Найчастіше архів записів даних камер буває затребуваний у випадках ДТП, що сталися на контрольованій території, і у випадках конфліктних ситуацій і порушень громадського порядку. У режимі реального часу вони можуть використовуватися оператором для контролю ситуації на парковці в дні або години пікових відвідувань покупців для визначення необхідності виставлення додаткових співробітників, що здійснюють регулювання автотранспорту.

3. Протипожежні (евакуаційні) виходи.

Необхідність відеоконтролю протипожежних виходів обумовлена тим, що відповідно до вимог пожежних інспекцій вони повинні бути відкриті (точніше - не замкнені) під час відвідування торговельного об'єкта покупцями. Що викликає ризик можливих розкрадань товару за допомогою виходу через них покупців з неоплаченим товаром. Іноді, хоча це і заборонено, практикується прийом через них товару у випадку, якщо зайняті всі вантажні ворота дебаркадера. Установка відеокамер для контролю протипожежних виходів здійснюється з урахуванням наявності відеоконтролю цієї зони за допомогою інших відеокамер, контролюючих центральний вхід, парковку або периметр.

Іноді вони потрапляють в зону контролю камер, встановлених всередині гіпермаркету. Відповідно, найчастіше необхідність окремих камер для контролю аналізованої зони відпадає. Оскільки, як було зазначено, є можливість через противокражні ворота здійснювати розкрадання (на жаль, у моїй практиці такі випадки бували, товар вивозили цілими візками), існує необхідність з певною періодичністю здійснювати контроль цієї зони в режимі реального часу.

4. Службовий вхід в гіпермаркет.

Відеоконтроль службового входу в гіпермаркет є обов'язковим, оскільки це одна з потенційно небезпечних зон з точки зору можливості несанкціонованого проникнення в будівлю гіпермаркету. Відеоконтроль здійснюється за допомогою камери зовнішнього спостереження, встановленої, як правило, безпосередньо над входом, на стіні будівлі або його виділяються елементах. Як правило, використовуються архівні записи даної камери по розбору нештатних ситуацій, що сталися в нічний час. Крім того, за допомогою відеоконтролю цієї зони можна відстежити своєчасність прибуття та вибуття комісії по відкриттю закриття гіпермаркету, несанкціоновані контакти співробітників гіпермаркету із сторонніми особами, факти порушень вимог внутрішньооб'єктного режиму і т.д.

5. Периметр будівлі.

На практиці - найрідше контрольована зона. Тим не менш, камери для її контролю в загальну систему відеоспостереження гіпермаркету повинні бути включені. Монтуються вони зазвичай за аналогією з камерами, контролюючими паркування автотранспорту, тобто по кутах будівлі, на висоті 3,54 метрів. Якщо за контрольованою стороні будівлі немає більш важливих підконтрольних об'єктів (наприклад, протипожежних виходів), буває цілком достатньо однієї камери на сторону. Якщо потрібен більш детальний контроль, встановлюють дві камери, орієнтовані назустріч один одному. У режимі реального часу практично не проглядаються. При необхідності використовуються архівні записи.

6. Зона розвантаження автотранспорту постачальників.

Зона, яка підлягає обов'язковому відеоконтролю. Вибір місця установки і кількості відеокамер обумовлюється в першу чергу кількістю вантажних воріт і їх конфігурацією.

Краще, щоб технічні характеристики камер дозволяли побачити державний номер автомашин, що знаходяться в зоні контролю. Також бажано, щоб камери були кольоровими, варіфокального і з інфрачервоним підсвічуванням. Як правило, відеокамери для здійснення контролю цієї зони доводиться встановлювати на деякій відстані від будівлі гіпермаркету, на інженерно будівельних елементах та інших об'єктах - опорах ліній електропередач, освітлювальних стовпах і т.д. на висоті 4,5 метрів. Встановлення камер безпосередньо на будівлі допускається за наявності не більше 3 вантажних воріт. Камери повинні бути орієнтовані таким чином, щоб впевнено контролювати зони, прилеглі до кожним вантажним воротам, а також зону, на якій розташовується автотранспорт, що очікує розвантаження. Однак камери краще розташовувати під невеликим кутом, щоб автотранспорт, що знаходиться на розвантаженні, не закривав повністю огляд відкритих вантажних воріт. Дана зона може контролюватися як в режимі реального часу, так і в режимі перегляду архіву записів СВН. Практикується активне використання даних камер посадовими особами гіпермаркету: заступником директора, директором, керуючим - в режимі реального часу для визначення належної організації процесу прийому автотранспорту постачальників. Службою безпеки записи камер, контролюючих зазначену зону, використовуються для розбору за фактами розкрадань персоналом і постачальниками, виявлення фактів порушення пропускного та внутрішнього режиму, порушень громадського порядку і т.д.

 Вхідні і прикасова ЗОНА

Видається, що є обов'язковим відеоконтроль наступних зон, що відносяться до вхідних і прикасовій зоні торгового підприємства.

1. Центральний вхід в гіпермаркет.

Вельми важлива зона, яка підлягає обов'язковому відеоконтролю. Так звана «фейсовая» відеокамера покликана фіксувати зображення всіх відвідувачів гіпермаркету. Причому для роботи з відеоархівом і роздруківки фотографій недобросовісних покупців для наступної орієнтування особового складу служби безпеки або співробітників охорони потрібно досить хорошу якість зображення. Відповідно технічні характеристики камери, покликаної вирішувати зазначені завдання, повинні бути відповідними. Камера обов'язково повинна бути кольоровою, з хорошим дозволом, що змінюються фокусом. Не зайвим буде функція «день-ніч», інфрачервоне підсвічування та інші характеристики, що дозволяють отримувати гарне зображення в будь-яких умовах. Для вибору місця установки камери обов'язково потрібно враховувати спрямованість як природного, так і штучного освітлення, наявність світловідбивних елементів, які негативно можуть вплинути на якість зображення, можливість появи відблисків і інших перешкод, що можуть перешкодити належній ідентифікації відвідувача. У режимі реального часу дана камера використовується виключно рідко, а от для постсобитійного розгляди значення її переоцінити важко. Не наважуюсь давати які-небудь конкретні рекомендації за місцем установки даної камери, так як вибір місця безпосередньо залежить від багатьох індивідуальних чинників, властивих виключно конкретного магазину. Це може бути фойє, кут якого-небудь орендного приміщення, металевий кронштейн, укріплений на стелі або елементах конструкції будівлі, і т.д.

2. Вхід до приміщення центральної каси.

Дана зона віднесена до «вхідний і прикасовій зоні» умовно, оскільки центральна каса може бути розташована і в інших зонах контролю гіпермаркету, наприклад, в адміністративно-побутовому комплексі приміщень, вхід до неї може бути і з боку торгового залу і т.д. Незалежно від місця розташування камера, контролююча дану зону, покликана виконувати цілком певні функції. У першу чергу це функція контролю ходу внутрішньої і зовнішньої інкасації. Технічні характеристики даної камери не дуже важливі. Цілком достатньо «бюджетного» чорно-білого варіанту. Ще краще, якщо дану зону контролю вдасться «охопити» інший камерою, орієнтованої для пріоритетного контролю якийсь іншої зони. Але вирішення цього питання залежатиме вже від місцевих особливостей.

3. Вхід до приміщення охорони. Кімната або приміщення охорони найчастіше одночасно є приміщенням, в якому розміщені монітори системи відеоспостереження, так званої «моніторної», а також робочим місцем «старшого зміни СБ» або «старшого зміни охорони». Практикується заборону на відвідування даного приміщення особами, за винятком строго певного кола осіб. Саме забезпечення управлінського рішення про заборону на відвідування даної кімнати і є основною функцією камери, що забезпечує контроль цієї зони. Як і в попередньому випадку, камера цілком може бути «бюджетної» цінової категорії. Більш того, в магазинах невеликого формату (до 12 касових вузлів) можна зовсім відмовитися від адресного контролю цієї зони за умови, що буде присутній камера в самому приміщенні охорони.

4. Приміщення для перевірки покупців на предмет вчинення розкрадань.

Зазвичай приміщення для розбору конфліктних ситуацій з покупцями, так звана «оглядова кімната», розташована недалеко від центрального входу в гіпермаркет і приміщення співробітників охорони. Контроль даної кімнати може бути важливий з точки зору можливих скарг покупців на неправомірні дії співробітників служби безпеки. Приміщення, як правило, невелике за площею, для його контролю досить чорно-білої купольної камери, закріпленої на стелі або стіні кімнати. Як було сказано вище, записи відеоархіву можуть знадобитися як доказової бази в суді. У режимі реального часу дане приміщення може контролюватися керівником служби безпеки для оцінки роботи підлеглих співробітників з покупцями, підозрюваними у скоєнні розкрадань, з погляду тактики і законності їх дій.

5. Осередки камер зберігання або зона «сумочной». Зона підлягає контролю у зв'язку з наявністю потенційної можливості розкрадання особистих речей покупців. Контроль даної зони можливий відеокамерами, адресно орієнтованими на інші зони: орендну зону, прикасова і т.д. При наявності такої можливості окрему камеру для контролю цієї зони ставити не варто. Краще використовувати кольорову камеру з хорошим дозволом для можливої подальшої ідентифікації особи, яка вчинила розкрадання. Використовується в основному в режимі перегляду архіву відеозаписів.

6. Зона інформаційної стійки або місце розташування менеджера, контролюючого роботу касирів.

Часто саме в межах контролю даної камери розглядаються позаштатні ситуації з покупцями: оформляється повернення товару покупцями, здійснюється розбір з приводу забутих і втрачених покупцями речей, а також вирішуються інші питання, з якими звертаються покупці. Камера необхідна для контролю саме цих процедур.

Місце установки камери визначається з урахуванням розташування інформаційної стійки. Бажаною камера з хорошим дозволом, допускається чорно-білий варіант. У режимі реального часу камера може контролюватися керівником служби безпеки чи іншими керівниками магазину: заступником директора, директором і т.д. - Для контролю поточної обстановки на касовій лінійці та роботи менеджера. У режимі перегляду архіву відеозаписів камера використовується для розбору спірних питань і при виникненні позаштатних ситуацій.

7. Вхід в комплекс адміністративно побутових приміщень.

Камера призначена для контролю пересування персоналу, дотримання вимог пропускного та внутрішнього режиму, правил внутрішнього трудового розпорядку, а також для здійснення розбору ситуацій, пов'язаних з несанкціонованим проходом в службові приміщення магазину сторонніх осіб. Використовується в основному в режимі перегляду архіву відеозаписів.

8. Касові бокси.

Одна з найважливіших зон, що підлягають обов'язковому відеоконтролю в торговельному підприємстві. Кількість камер безпосередньо залежить від кількості кас і від конфігурації касових боксів. Якщо касові бокси здвоєні, допускається використання однієї камери на дві каси. Якщо каси одиночні, краще використовувати на кожен касовий бокс окрему камеру.
Камери слід використовувати кольорові з хорошим дозволом і мінливих фокусом. Місце безпосереднього монтажу визначається з урахуванням конфігурації інженерно-будівельних та інших комунікацій, конфігурації маркетингових елементів, ширини прикасовій зони і наявності на ній яких або торгових, рекламних або інших об'єктів і т.д. Камери можуть кріпитися на спеціальному коробі, окремих кронштейнах, укріплених на стелі, або на касових боксах і т.д. Якщо ширина прикасовій зони не перевищує 2,53 метрів, зустрічаються варіанти монтажу на стінах приміщень орендної зони. Камери повинні бути орієнтовані таким чином, щоб добре проглядалося робоче місце касира, монітор касового апарату, касова стрічка, касовий прохід, противокражні рамки, накопичувач для відсканованого товару, ділянка прикасовій зони шириною не менше 0,5 метра. У перспективі камери повинні брати всю довжину касової стрічки і хоча б невелику частину торгового залу. Функціонал камер, контролюючих касові бокси, дуже широкий, вони активно можуть використовуватися як в режимі реального часу, так і в режимі використання архівних записів. В якості рекомендації хотілося б відзначити, що при формуванні технічного завдання необхідно передбачити максимальну ємність архівації відеозаписів даних камер. На мій погляд, вона повинна становити не менше 12 місяців.


Материалы по теме:

Видеодетекторы движения

Современные способы перехвата информации

Безопасность на улице.